📝Договір оренди - напевне один із найрозповсюдженіших видів договір, з яким доводиться зустрічатись кожному. ☝️Не зважаючи на те, що договір оренди є досить популярним, багато хто ❌не знає основних його умов, на які обов’язково треба звертати увагу при його укладенні.

🔴Відповідно до норм цивільного та господарського законодавства договір оренди (найму) передбачає передачу орендодавцем орендареві майна у володіння та користування за плату на певний строк.

 

⁉️Що може бути об’єктом договору оренди👇:
🔻Рухоме майно (телевізор, шафа, відеокамера тощо);
🔻Нерухоме майно (квартира, будівля, або її частина);
🔻Транспортні засоби;
🔻Земельні ділянки (регулюється окремим законом);
🔻Майнові права (майнові права автора на використання його твору тощо).

⁉️Які істотні умови повинні бути зафіксовані у договорі оренди👇:
1️⃣Характеристика об’єкту оренди.
Якщо об’єктом договору оренди є 🏚нерухомість, треба вказати її ✔️місцезнаходження та ✔️площу. Якщо це 🏝земельна ділянка, окрім ✔️місцезнаходження та ✔️площі ділянки, треба вказати ✔️кадастровий номер та ✔️вид її призначення. Якщо об’єктом договору оренди є транспортний засіб треба вказати його ✔️модель, ✔️марку, ✔️серійний номер за наявності. Крім того, бажано прописати у якому стані знаходиться об’єкт оренди, а якщо це нерухоме майно/транспортний засіб, зафіксувати на фото стан об’єкту оренди та додати ці фото до акту прийому-передачі об’єкту оренди.

2️⃣Строк оренди. Сторони договору самостійно встановлюють строк оренди, але якщо він не встановлений, 📝договір вважається укладеним на невизначений строк. Винятком є договір оренди земельної ділянки, який не може бути укладений довше ніж на 5️⃣0️⃣ років, та договір оренди нерухомого майна, який при невизначеному терміні дії вважається укладеним на 5️⃣ років.

3️⃣Розмір плати за оренду та її періодичність. Якщо розмір плати не встановлений договором, він визначається з урахуванням споживчої якості речі та інших обставин, які мають істотне значення. 💵Плата за оренду вноситься щомісячно, якщо інше ❌не встановлено договором.

4️⃣Індексація. Договором або законом може бути встановлено 🔹періодичний перегляд, 🔹зміну (індексацію) розміру плати за оренду.

5️⃣Порядок використання амортизаційних відрахувань. У договорі оренди, передбачається, що амортизацію буде нараховувати орендодавець, так як в орендаря орендований об'єкт не встановлений на баланс, то у податковому обліку він не зможе зменшити свій об'єкт оподаткування на суму амортизаційних відрахувань.

6️⃣Порядок прийняття та повернення об’єкту оренди. Такий порядок повинен бути зафіксований 📃Актом прийому-передачі об’єкти оренди. У 📑договорі оренди нерухомого майна треба вказати 🔸коли орендар може починати користуватись об’єктом оренди та 🔸коли орендареві передаються ключі від приміщення. Сторони можуть домовитись, що орендар буде облаштовувати квартиру чи будівлю до початку її користуванням без сплати орендних платежів. Тобто, якщо особа хоче зробити ремонт до в’їзду в приміщення та ❌не платити у цей час орендну плату, це можна прописати в договорі.

7️⃣Відновлення орендованого майна. Орендар зобов'язаний усунути погіршення майна, що сталися з його вини, а за неможливості відновлення майна орендодавець має право вимагати відшкодування завданих йому збитків. Однак орендар не відповідає за погіршення майна, якщо це сталося внаслідок нормального зносу цього майна чи з вини орендодавця.

8️⃣Відповідальність. В договорі оренди обов’язково треба прописати відповідальність сторін у разі порушення умов договору. Це стосується 💵штрафів та 💴пені за несвоєчасну сплату орендних платежів, відшкодуванні завданих збитків одній зі сторін.

9️⃣Інші положення. Наприклад, яка зі сторін буде ✔️страхувати орендоване майно, ✔️яка буде сплачувати комунальні платежі, ✔️обов’язки сторін щодо дотримання пожежної безпеки, ✔️порядок та періодичність проведення перевірки орендодавцем орендованого майна, ✔️порядок припинення та розірвання договору та інше.
‼️АО «КВАДРА ПРАВА» рекомендує відповідально ставитись до укладення договору оренди, оскільки неврахування основних умов цього договору може тягнути негативні наслідки‼️